Bireysel Emeklilik Sigortası | BES


İKİNCİ BİR EMEKLİLİK GELİRİ İÇİN
BİREYSEL EMEKLİLİK SİGORTASI

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), çalışan ya da çalışmayan 18 yaş üzeri herkesin sahip olabileceği, gönüllülük esasına dayalı bir sistemdir.

Bu sistem SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik sistemlerinin yerini alan değil tamamlayan niteliktedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Avantajları

Devlet Katkısı :
Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) %25 Devlet Katkisi Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yatırdığınız her katkı payının %25’i kadar bir tutar da devlet katkısı olarak hesabınıza eklenir. Bu tutar katılımcının gelir vergisi mükellefi olup olmamasına bakılmaksızın devlet tarafından bireysel emeklilik hesabına yatırılır. Yatırılan bu tutarın hesaplanmasına konu olan katkı paylarının toplamı ilgili dönemin yıllık brüt asgari ücreti kadardır.


Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) Sektör Büyüklüğü
Bireysel Emeklilik Katılımcı Sayısı Her Yıl Artıyor...


Yatırım Disiplini :
Bireysel Emeklilik Sistemi ile aylık, 3 aylık, 6 aylık ve hatta yıllık olarak yatırdığınız paylar, siz emekli olana kadar sizin adınıza birikir. Üstelik mali bir sıkıntı yaşayacak olursanız, durmunuzu dengeye kavuşturana kadar ara verebilir, yatırdığınız katkı payını yeniden belirleyebilir, hatta yatırımlarınızın değerlendirildiği emeklilik şirketini değiştirebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumunun Destekleyicisi :
İster Bağ-Kur, ister Emekli Sandığı, ister SSK’lı olun, çalışma yaşamınız süresince Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikim yapabilirsiniz. Emekli olduğunuzda ise, bu kurumlardan alacağınız gelire ek olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’nden alacağınız gelir, size “kendi ayaklarınız üzerinde duracağınız” uzun ve güzel bir emeklilik yaşamı sağlar.

Farklı Yatırım Araçları / Profesyonel Fon Yönetimi :
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde, yatırdığınız katkı payları emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir. Emeklilik yatırım fonları, finans piyasalarındaki birçok farklı menkul kıymete yatırım yapan fonlardır. Alanında uzman portföy yönetim şirketleri, bu fonları ihtiyaç ve beklentilerinize en uygun şekilde değerlendirir.

Emeklilik Geliri :
Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de, çalışanların aktif çalışma yaşamı süresince aldıkları gelir, emekliliklerinde azalır. Bu nedenle varolan yaşam standartlarınızı emekliliğinizde de koruyabilmek için ek gelire ihtiyaç duyabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılarak bu ek geliri sağlayabilirsiniz. Emeklilik hakkınızı kullanmak istediğinizde birikiminizin tamamının veya bir kısmının ödenmesini talep edebilirsiniz.Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Tanıtım Kampanyasından...SIKÇA SORULAN SORULAR

Bireysel Emeklilik Sistemine katıldığımda, halen prim ödediğim sosyal güvenlik sisteminden çıkabilir miyim?
SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı zorunlu sigortalardır. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girdiğinizde, bunlardan çıkmanız söz konusu olamaz.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden kaç yaşında emekli olacağım?
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde 56 yaşınızı tamamladıktan ve en az 10 yıl boyunca sistemde kaldıktan sonra emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

Sisteme kimler katılabilir?
Bireysel Emeklilik Sistemi’ne medeni hakları kullanma ehliyetini haiz kişiler katılabilir. Sisteme dahil olmanız için herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmadan ya da çalışmadan da programa katılabilirsiniz.

Sistem nasıl işler?
Bireysel Emeklilik Sistemi ile yaşamınız boyunca düzenli olarak yapacağınız küçük tasarrufları uzun vadede değerlendirebilirsiniz. Sistemin amacı, emeklilik ve yaşlılıktaki nakit ihtiyaçlarınız için birikim yapmanızdır.

Katkı payı nedir?
Emekliliğinizde ihtiyacınız olacak geliri sağlamak için düzenli olarak biriktireceğiniz tutardır. Belirlediğiniz katkı payı tutarını, yıllık, altı aylık, üç aylık veya aylık olarak yatırabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine ne kadar katkı payı yatırmalıyım?
Emekli olduğunuzda da kendi ayaklarınız üzerinde durabilmeniz için, bugünkü gelirinizin en az %10’uyla yatırım yapmanızı öneriyoruz.

Vergi avantajım var mı?
Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girerek hem yatırımın değerlendirilmesinde, hem de düzenli gelir ya da toplu para alma dönemlerinde önemli vergi avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Birikimlerinizi değerlendirirken: Emeklilik yatırım fonları getirileri gelir vergisinden muaftır.

Sistemden ayrılırken: Vergi mevzuatı uyarınca sistemde 10 yıldan az süreyle katkı payı yatırarak sistemden ayrıldığınızda emeklilik hesabınızdaki toplam getiri üzerinden %15, 10 yıl süreyle katkı payı yatırıp 56 yaşınızı tamamlamadan ayrıldığınızda %10, 10 yıllık süre ve 56 yaşını tamamlayarak emeklilik hakkı kazandığınızda ise toplam getiri üzerinden %5 stopaj uygulanır.

Yatırımlarım nasıl değerlendirilir?
Bireysel emeklilik planınıza yatırdığınız katkı payları, emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir.

Temel kesintiler nelerdir?
Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile, emeklilik şirketlerinin sistemin uygulanmasına yönelik yaptığı yasal kesintiler şunlardır: Giriş aidatı: Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girişte veya farklı bir emeklilik sözleşmesi açılması halinde ödemeniz gereken tutardır.  Yönetim gideri: Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu, emeklilik şirketlerine katılımcıların yatırdıkları katkı paylarının %2’e kadar olan kısmını yönetim gideri kesintisi olarak ayırma hakkı tanır.

Emekli olduktan sonra birikimlerimi nasıl alabilirim?
Emekliliğe hak kazandıktan sonra birikimlerinizi toplu olarak çekebileceğiniz gibi aylık olarak da geri ödenmesini talep edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sigortası Sunan Şirketler hangileridir ?
Bu sektörün başlıca büyük sigorta şirketleri : Vakıf Emeklilik, Anadolu Hayat Emeklilik, Garanti Emeklilik, Ziraat Emeklilik, Avivasa Emeklilik, Allianz Yaşam ve Emeklilik, AXA Hayat Emeklilik Asya Emeklilik, BNP Paribas Cardif, Cigna Finans Emeklilik, Groupama Emeklilik, Halk Hayat Emeklilik, Metlife Emeklilik.