Emekli Maaşımı Hangi Bankaya Yatırayım

 


EMEKLİ MAAŞI HESABINA HANGİ BANKA NE AVANTAJ SAĞLIYOR


SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emekli maaş ödemelerini artık özel bankalar da veriyor. Bankalar emeklileri kendi bankalarına çekebilmek amacıyla çok sayıda hizmeti artık ücretsiz sunuyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Ziraat Bankası dışında özel bankalara da SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emekli maaş ödemelerini yapma yetkisi vermesi bu alanda yeni bir yarış başlattı. Bankalar emekli maaşlarını kendi bünyelerine alabilmek için emeklilere çok sayıda avantaj sağlamaya başladı. Mevduata yüksek faiz, kredi kartına ek puan, kredi kartı kullanım ücreti almamak, uygun faizli ve kefilsiz kredi, ücretsiz havale, EFT gibi çok sayıda maddi avantajlar sağlayan ek hizmetler verirken, bunun dışında özel asistanlık hizmeti, ücretsiz avukat, doktor hattı, ücretsiz hemşirelik gibi hizmetler de sağlıyorlar. 


TEB
Banka Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında Şubat 2009’da imzalanan protokol kapsamında tüm SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emekli maaşlarını ödüyor. Banka maaşını TEB’den alan emeklilere şu avantajları sağlıyor:

“Ücretsiz kredi kartı,ücretsiz banka içi havale, kredilerde kefilsiz ve avantajlı faiz oranları ve üç ayda bir ödeme ile düşük faizli kredili mevduat hesabı ayrıca  avantajlı faiz ile vadeli TL hesabı imkanı sağlanıyor. 

Bunun dışında emekliler bankaya bir adet otomatik ödeme talimatı iletmesi halinde hesap işletim ücretinden muaf tutuluyor. İlk 20 bin emekli müşterisi 7/24 saat ücretsiz S.O.S Acil Hizmet Paketi’nden faydalanabilecek.”

TEB emeklilerin katılımı ile focus grup çalışması yaptıklarını ve emeklilerin ihtiyaç ve önceliklerini belirleyerek bu paketi oluşturduklarını vurguluyor. 


YAPI KREDİ
Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emekli maaşlarını gerek şubeler gerekse ATM’den verdiklerini açıklayan Yapı Kredi, Emekli Maaş Hesabı olan müşterilerinden Hesap İşletim Ücreti talep etmiyor. Yapı Kredi’nin en büyük avantajının oldukça yaygın bir şube ve ATM ağına sahip olması diyen Yapı Kredi, “Bugün itibari ile 844 şubemiz ile tüm Türkiye genelinde hizmet veriyoruz.

Önümüzdeki dönemde şube sayımızın ve penetrasyonumuzun artmasına yönelik yatırımlarımıza devam edeceğiz. Sosyal Güvenlik Kurumu emeklileri maaşlarını tüm şubelerimizden veya World Banka Kartı’nı kullanarak yaygın Yapı Kredi ATM’lerinden çekebilirler” açıklamasında bulunuyor. 


FİNANSBANK
1 Ekim 2009 tarihinden itibaren SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emekli maaşlarını ödemeye başladıklarını açıklayan Finansbank bu hizmeti kendisinden alan emeklilere özel asistanlık hizmetinin yanı sıra sağladığı bazı avantajları şöyle sıralıyor:

“Hesap işletim ücreti istisnası, uygun faizli tüketici kredisi, kredi kartında; market harcamalarında yüzde 5 indirim, sağlık harcamalarında  6  taksit ve harcama sözü vermeleri halinde kart ücreti istisnası, torunları için gelecek yatırımı: Biriktiren Hesap, özel mevduat faiz oranları, asistanlık hizmetlerimiz, ücretsiz çilingir hizmeti, ücretsiz avukat ve doktor hattı, ücretsiz hemşire hizmeti, yerinde check-up, güvenlik görevlisi hizmeti vb.”     


GARANTİ
SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı’ndan emekli olanların, maaşlarını yurt çapındaki şube ve Paramatiklerinden alabileceğini açıklayan Garanti Bankası, Garanti’yi tercih eden emeklilere, birikimlerini kârlı yatırım seçenekleriyle değerlendirip özel farsatlar sağladığını vurguluyor. Banka emekli maaş hesabı olanlara sağladığı avantajları şöyle sıralıyor:

“Maaşını Garanti’den alan tüm emekliler, vadeli mevduat hesabı açtırdığında, tutara bağlı kalmadan 1 milyon TL/avro/dolar için geçerli tabela faiz oranından faydalanabiliyor. Emeklilere özel paket kapsamında Flexi Card sahibi olanlar, market harcamalarında ekstra bonus kazanıyor, ayda 250 TL harcama sözü verenler ise yıllık kart ücreti ödemiyor. Emekliler, kendilerine özel indirimli faiz oranlarıyla sunulan kredilerden yararlanırken, maaşını 3 ayda bir alan kamu emeklileri ise kredi taksitlerini 3 ayda bir ödeyebiliyor. Garanti’yi tercih eden emekliler, dilerlerse Avans Hesap limitleriyle maaş gününü beklemeye gerek kalmadan para çekerek, ödemelerini yapabiliyor. Ayrıca Elma Hesabı sayesinde, hesaba yattığı andan itibaren maaşlarına kazanç sağlayabiliyor.” 


İŞ BANKASI
Tüm Sosyal Güvenlik Kurumu (SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur) emeklilerinin emekli maaş ödemelerini yaptıklarını açıklayan İş Bankası ‘Emekli Paketi’ kapsamında şu avantajları sunuyor:

“1 Aralık 2009 tarihi itibariyle SGK emekli maaşını alma talebiyle müracaat edecek Maximum kredi kartı sahibi emeklilere ilk maaşlarının yatırıldığı ayı takip eden ay 10 TL değerinde ‘Hoş geldin MaxiPuanı’ hediye ediyoruz.

Maaş hesabı bulunan ve en az 1 adet aktif fatura talimatlarının bulunması koşuluyla; maaşlarını Bankamızdan aldıkları sürece kredi kartı alışveriş tutarları üzerinden kazandıkları MaxiPuan’ın yüzde 20’si ilave olarak verilecek. SGK emekli maaşının yattığı vadesiz TL hesabından Hesap İşletim Masrafı alınmayacak. Tahsis edilen kredi kartı ve ek kartlardan üyelik aidatı tahsil edilmeyecek. Adlarına açılacak ek hesaplarda maaş anlaşmalı müşterilere uygulanan indirimli faiz oranı uygulanacak. SGK emeklilerine yönelik avantajlı Nakit Kredi imkânı sağlanacak.

Emekli maaşını üç ayda bir alan emekliler, ‘3 Ayda 1 Ödemeli Emekli Kredisi’nden faydalanabilecek. İnternet Şubemiz ve Telefon Şubemiz aracılığıyla gönderecekleri havalelerden masraf alınmayacak.”


Bankanızı nasıl değiştirirsiniz?

SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur Emekli maaşı ödemelerinde halen maaşın alındığı bankadan diğer bir bankaya geçmek son derece basit. SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur maaşını aldığı bankayı değiştirmek isteyen emekliler, TC kimlik numarası ile SGK sitesinde yer alan ‘emekli işlemleri/adres ve banka değişikliği’ adımından emekli maaşı alınacak bankayı seçip, şube tercihlerini yapmaları halinde bir sonraki ay maaşlarını aldıkları şubeyi değiştirmiş oluyorlar.

Bunun dışında emekli SGK İl Müdürlüklerine bir dilekçeyle başvurabiliyor veya maaş almak istediği bankanın kendisine en uygun şubesine bizzat başvurarak değişimi gerçekleştiriyor. Bu bankalar içinde Finansbank ise şubeye başvurunun yanı sıra emeklilere internet üzerinden de hizmet veriyor.


Kaynak : Radikal 20/12/2009


 
Reklam


 

Site Duyuruları
Programımız yeni hizmet çizelgesi ile uyumlu hale getirilmiştir.  Bir hata ile karşılaşırsanız lütfen bize iletin.


2015 HESAPLAMALARI İÇİN ;

2014 Enflasyon oranı % 8.17,
2014 Büyüme Oranı % 2.9
2015 Ocak zammı % 2.32,
2015 Temmuz Zammı % 4.76

olarak alınmıştır.
 

Reklam